Ağustos 16, 2018

Network Katmanında Ad Block ( Raspberry Pi )

Genel olarak Ad Block kullanımını doğru ve etik bulmasamda bazı siteler reklamları engellemeden kullanılamaz hale geldi. Bugün anlatacağım konu aslında biraz daha farklı. Ad Block kullanımını network katmanında yapıp kullandığımız bütün cihazlarda ve app’lerde sorunu aşmış oluyoruz.

Neden böyle bir ihtiyaç doğdu

Benim sorun yaşadığım platform Smart Tv Youtube App idi. Yayıncılar için reklamın öneminin farkındayım fakat yazılımsal ya da internet kaynaklı bir sorun yaşıyorum ve reklam çıkması gereken anda 5–6 sn ekran siyah kalıyor. Sonrasında video devam ediyor. Yayıncı hiç bir gelir elde edemiyor ve ben videonun en önemli yerinde 5–6 sn siyah ekran görüp odağımı kaybediyorum.

Olası Çözümler

İlk aklıma gelen Ad Block özelliği olan özel uygulamalar ya da Network Firewall ile reklam url’lerini engellemek. Bu çözümün ekstra avantajı fazladan requestleri engelleyerek açılış hızlarını düşürmek. Tam bu konu hakkında kısa bir araştırma yapınca pi-hole’u buldum.

Pi-hole ( Pi Kara deliği )

Raspberry Pi üzerinde çalışan bu yazılım, reklamları network katmanında engelliyor ve tarayıcı dışında kullandığınız app’ler de reklamlardan temizlenmiş oluyor. Ben sabırsızlıkla test etmek için hemen heyecanla kurdum. İsterseniz modem arayüzünüzden default dns olarak ya da kullanmak istediğiniz cihaza dns olarak raspberry ip’sini yazmanız yeterli oluyor. Raspberry kapalı olduğu zaman hiçbir sorun yaşamadan kullandığınız ISP’nin dns’i ile sorunsuz bir şekilde reklamlı olarak internetinizi kullanabilirsiniz.

Kendi Linux donanımınız üzerinden ağ genelinde reklam engelleme

Resmi sayfasından Notlar;
Kendi Linux donanımınız üzerinden ağ genelinde reklamları engeller.
İstemci tarafında yazılım gerektirmez
100.000'in üzerinde Reklam Sunucu Domain’i engeller
Tüm Cihazlarda Reklamları Engeller
Genel Ağ Performansını Artırır
Hücresel Veri Kullanımını Azaltır
Performans Ve İstatistikleri İzleme

Performans Ve İstatistikleri İzleme

Kurulum ve daha fazlası için https://pi-hole.net

Extra: Docker & OpenVPN Digital Ocean

  • LinkedIn
  • Tumblr
  • Reddit
  • Google+
  • Pinterest
  • Pocket